General Mobile 4g Android One ve Android Nougat

Hala geçen yıl aldığım General Mobile 4g Android One telefonunu kullanıyorum. Normalde güncelleştirmeleri hızlı bir şekilde alıyor diğer firmaların cihazlarına nazaran. Ancak bir süredir CyanogenMod kullanmak zorunda kalmıştım. Geçenlerde Android’in yeni sürümünün bu cihaz tarafından test edilebilir olduğunu gördüm. Çin’de kurulumu denemiştim ancak Google servislerine erişemediğim için bir türlü Play Store’u kullanamamıştım (VPN ile). Haliyle epey kullanışsız hale gelmişti telefon. Bugün tekrar bir kurulum yaptım. Şu an böyle bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

İlgili imaj dosyasını indirip, sıkıştırılmış dosyayı açtıktan sonra gerekli komutları çalıştırıp yeni Android sürümüne sahip olmak mümkün.

CyanogenMod’un bu cihaz için yayınlanan resmi olmayan sürümü iki konudan ötürü biraz sıkıntılıydı. İlki ana ekran tuşu. Kurulumdan sonra herhangi bir sorun olmamasına karşın, nedenini bilemediğim bir şekilde bir süre sonra işlevsiz hale geliyordu bu tuş. İkinci sorun ise wifi bağlantısının arada sırada kopmasıydı. Özellikle internet üzerinden iletişim kurarken rahatsız edici olabiliyor (konuşma, video vb.).

Neyse ki Google’ın bu güzelliği sayesinde bu küçük dertlerden kurtulmuş oldum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *