SoftEther VPN Sunucu Kurulumu

Çin’e adım attığımda internetin filtrelenmesinden ötürü VPN’e bağımlı hale geldim. Gelmeden önce herhangi bir VPN hesabı açmamıştım kendime. Kişisel VPS sunucuma kolay bir şekilde kurulumu yaparım diye düşünüyordum ama londra merkezli sunucuya erişmek nedense çok zor oldu. PPTP kurulumu da bir türlü başarılı sonuç vermedi. Bunun üzerine yerel bir firma buldum. Bir süre beni idare etti ancak sunucularının bir çok kişi tarafından kullanılması, kullanılan cihaz sayısını kısıtlaması ve çoğu kez VPN bağlantısının kopmasından ötürü kendi sunucumu hazırlamaya çalıştım.

Kendi sunucumu hazırlamak için araştırma yaparken digitalocean üzerinde SoftEther ile ilgili bir yazıya denk geldim. SoftEther VPN sunucusunun kurulumu gerçekten çok kolay ve neredeyse 1-2 dakika içinde tüm işlemleri hallediyorsunuz. Uygulama bir çok protokolü desteklediği için ekstra işlemlere vakit ayırmak zorunda değilsiniz. Ben L2TP/IPSec protokolünü kullanıyorum. Şu an için bir sorunla karşılaşmadım.

Testleri londra lokasyonu üzerinden yapmıştım ancak Çin’den erişim cidden çok problemli. Mecburen Singapur lokasyonlu bir sunucu ayarlayıp tekrar kurulum yapmak zorunda kaldım. Şu an gayet (elbette bir yavaşlık hissediliyor) düzgün bir şekilde VPN sunucumu kullanabiliyorum.

2 thoughts on “SoftEther VPN Sunucu Kurulumu”

  1. Merhaba, Hatanın alıyorum hocam ve nedenini bilen yok galiba yerli forumlar da türkçe kaynak bulmak bir yana yabancılar da da farklı nedenlerden karşılaşmış bu sorunla. Shh ile debian üzerinden uzak sunucuda ki bir dosyanın yerini değiştirmek istiyorum neden böyle bir hata veriyor anlamadım saç baş kalmadı yola yola cevap için şimdiden teşekkür ederim

    root@diks:~# mv vpnserver /usr/local

    mv: cannot move ‘vpnserver’ to ‘/usr/local/vpnserver’: Directory not empty

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *